POUČENIE O PRÍPRAVE NA PRIJATIE SVIATOSTI BIRMOVANIA

Prečítajte pozorne!
Sviatosť birmovania z pohľadu cirkevného práva a katechizmu:

Kódex kánonického práva:
Kán. 879 - Sviatosť birmovania, ktorá vtláča znak a ktorou sa pokrstení, pokračujúc na ceste uvedenia do kresťanského života, obohacujú darom Ducha Svätého a dokonalejšie sa pripútavajú k Cirkvi, posilňuje ich a užšie zaväzuje, aby slovom a skutkom boli svedkami Krista, šírili vieru a ju obhajovali.
Kán. 890 - Veriaci sú povinní túto sviatosť prijať v pravom čase; rodičia, duchovní pastieri, predovšetkým farári sa majú starať, aby veriaci boli na jej prijatie riadne vyučení a v príhodnom čase k nej pristúpili.

Katechizmus Katolíckej cirkvi:
1309 - Príprava na birmovanie má viesť kresťana k intímnejšiemu zjednoteniu s Kristom, k živšej dôvernosti s Duchom Svätým, s jeho činnosťou a s jeho darmi a vnuknutiami, aby mohol lepšie vziať na seba apoštolské povinnosti kresťanského života. Preto sa má birmovná katechéza usilovať o prebudenie vedomia príslušnosti ku Kristovej Cirkvi, a to tak k všeobecnej Cirkvi, ako aj k farskému spoločenstvu, ktoré má osobitnú zodpovednosť za prípravu birmovancov.

K prijatiu sviatosti birmovania nesmie byť nikto nútený!

Môže ju prijať iba ten, kto sa pre prijatie slobodne rozhodne a splní podmienky prípravy, stanovené vo farnosti. Rodičia majú pomáhať svojmu dieťaťu predovšetkým vlastným príkladom opravdivého kresťanského života, povzbudením a radami, ako aj rešpektovaním jeho slobodného rozhodnutia. Je vítané, ak spolupracujú s kňazmi a tými, ktorí im v príprave pomáhajú. Príprava na birmovku sa tak môže stať príležitosťou k duchovnej obnove celej rodiny.

Aby mohol niekto prijať sviatosť birmovania, je potrebné, aby boli splnené tieto podmienky:

• pravidelná účasť na sv. omši každú nedeľu a prikázaný sviatok;
• pravidelné pristupovanie k sviatosti zmierenia;
• navštevovanie vyučovania náboženstva, v škole spolupráca s učiteľom;
• príkladné správanie doma, v škole i medzi kamarátmi (o čom vydajú svedectvo rodičia a farské spoločenstvo);
• počas prípravy nesmú nastať vážnejšie problémy so správaním birmovanca (doma, v kostole, v škole i na verejnosti);
• pravidelná a aktívna účasť na stretnutiach birmovancov;
• preskúšanie zo základných vedomostí, nadobudnutých od rodičov a v škole na hodinách náboženstva a z vedomostí získaných počas prípravy na birmovanie;
• predpoklad solídneho prístupu k povinnostiam kresťana aj po prijatí sviatosti birmovania.

Ak sa vyskytne situácia, že niektorá z týchto podmienok nie je splnená, prijatie sviatosti birmovania sa oddiali na neskorší vek, o čom rozhodne farár.

AK SA NEMÔŽEŠ ZÚČASTNIŤ STRETNUTIA ALEBO MÁŠ INÉ ŤAŽKOSTI, KONTAKTUJ MA ALE HLAVNE NEPODVÁDZAJ!!!